2015 - Impact of Biofield Energy Treatment on Soil Fertility BIOFIELD THERAPY PAST BIOFIELD THERAPY PEER-REVIEWED
Last updated Aug 14, 2020
by
Tomáš Pfeiffer
**Abstract:** Measurement of soil components such as microbial population, minerals and obviously the content of organic carbon play the important roles for the productivity of crops and plants. The present study was attempted to evaluate the impact of Mr. Trivedi's biofield energy treatment on soil for its physical (electrical conductivity), chemical (minerals) and microbial flora (bacteria and fungi). A plot of lands was assigned for this study with some already grown plants. This plot was divided into two parts. One part was considered as control, while another part was subjected to Mr. Trivedi's biofield energy treatment without physically touching and referred as treated.
In the treated soil the total bacterial and fungal counts were increased by 546 and 617%, respectively as compared to the untreated soil. Additionally, the conductivity of soil of the treated plot was increased by 79% as compared to the soil of control plot. Apart from microbes, the content of various minerals were also changed in the biofield energy treated soil. The calcium carbonate content showed 2909 ppm in the control, while in the treated soil it was increased to 3943 ppm i.e. 36% increased. Various other minerals such as nitrogen and potassium were increased by 12% and 7%, respectively as compared to the control.
Besides, the level of some minerals such as potassium, iron, and chloride were decreased by 9%, 23%, and 41%, respectively as compared to the control. Apart from chemical constituents of soil, the content of organic carbon was also reduced by 8% in the treated soil as compared to the control soil. `The overall results envisaged that the biofield energy treatment on the soil showed a significant improvement in the physical, chemical, and microbial functions of soil component. Thus, improved the conductance, supportive microbes, minerals and overall productivity of crops. In conclusion, the biofield energy treatment could be used as an alternative way to increase the yield of quality crops by increasing soil fertility.`
*Published in the peer-reviewed scientific journal Earth Sciences.*
**Source:** Mahendra Kumar TRIVEDI, Alice BRANTON, Dahryn TRIVEDI et al. Impact of Biofield Energy Treatment on Soil Fertility\*. Earth Sciences\* \[online\]. Vol. 4, No. 6, 2015, pp. 275-279. doi: 10.11648/j.earth.20150406.19. \[cit. 2018-07-28\]. Available from: [https://www.researchgate.net/publication/288828716](https://www.researchgate.net/publication/288828716)
---
(Czech)
**2015 - Vliv energetického působení biopolem na úrodnost půdy**
**Souhrn:** Měření půdních komponent, jako jsou mikrobiální populace, minerální látky a samozřejmě obsah organického uhlíku, hraje důležitou roli v produktivitě plodin a rostlin. Tato studie se snaží vyhodnotit vliv energetického působení biopolem, provedeného panem Trivedim, na půdu s ohledem na parametry fyzické (elektrická vodivost), chemické (minerální látky) a mikrobiální (bakterie a houby). Pro účely této studie byl vyčleněn pozemek, na kterém se pěstují rostliny. Tento pozemek byl rozdělen na dvě části. Jedna byla označena jako kontrolní a druhá, ošetřena panem Trivedim pomocí energetického působení biopolem bez fyzického kontaktu, byla označena jako ošetřená.
V půdě, která byla ošetřena se, ve srovnání s neošetřenou půdou, celkové množství bakterií navýšilo o 546 % a celkové množství hub o 617 %. Navíc vodivost ošetřené půdy vzrostla o 79 % ve srovnání s půdou neošetřenou. Kromě mikroorganismů se v ošetřené půdě také změnil obsah různých minerálních látek. V kontrolní půdě vykazoval obsah uhličitanu vápenatého 2909 ppm, zatímco v ošetřené půdě se obsah zvýšil až na 3943 ppm, tj. o 36 %. U dalších minerálů, jako je dusík a draslík se obsah navýšil o 12 % a 7 % v porovnání s kontrolní půdou.
Mimoto se podíl minerálních látek, jako je fosfor, železo a chlorid, snížil o 9 %, 23 % a 41 % v porovnání s kontrolní půdou. Kromě chemických složek se obsah organického uhlíku ošetřené půdy také snížil o 8 % ve srovnání s kontrolní půdou. `Z celkových výsledků lze předpokládat, že energetické působení biopolem na půdu má za následek významné zlepšení fyzických, chemických a mikrobiálních funkcí půdních komponent. Zlepšila se vodivost, zvýšilo se množství podpůrných mikroorganismů, minerálů a celková produktivita plodin. Závěrem lze říci, že energetického působení biopolem by se, díky zvýšení úrodnosti půdy, mohlo využívat jako alternativního způsobu ke zvýšení výnosů kvalitních plodin.`
*Zveřejněno v recenzovaném vědeckém časopise Earth Sciences.*
**Zdroj:** Mahendra Kumar TRIVEDI, Alice BRANTON, Dahryn TRIVEDI et al. Impact of Biofield Energy Treatment on Soil Fertility*. Earth Sciences* \[online\]. Vol. 4, No. 6, 2015, pp. 275-279. doi: 10.11648/j.earth.20150406.19. \[cit. 2018-07-28\]. Dostupné z: [https://www.researchgate.net/publication/288828716](https://www.researchgate.net/publication/288828716) ; Překlad – KoS.
Like
·